X. Kárpát-medencei vers- és prózamondó verseny

A II. Rákóczi Ferenc Katolikus Gimnázium és Szakgimnázium diákja második helyen végzett a X. Kárpát-medencei vers- és prózamondó verseny országos döntőjén!

2016. november 11-13-a között került megrendezésre Mosonmagyaróváron a Szakgimnáziumok és Szakközépiskolák X. Kárpát-medencei vers- és prózamondó versenye, melyen Tóth Renáta 12.b osztályos tanuló képviselte a kiskunhalasi II. Rákóczi Ferenc Katolikus Gimnázium és Szakgimnáziumot.

Renáta az októberben megrendezett iskolai fordulón 1. helyezést ért el, így továbbjutott az országos döntőbe, melyre három hét alatt kellett felkészülnie. A versenyre két prózai művet tanult meg, egy szabadon választottat és egy kötelezőt, melyek az 1956-os forradalomhoz kötődtek. Parrag Szilvia tanárnő felkészítésében Reni lelkesen készült a versenyre, aminek meg is lett az eredménye, hiszen 2. helyezést hozhatott haza.

A három napos megmérettetés izgalmasan telt, s a verseny mellett kulturális programokon is részt vehetett a diáklány. Több órás utazás után érkezett Mosonmagyaróvárra, ahol a Polgármesteri Hivatal dísztermében kezdődött el az ünnepélyes megnyitó. A város polgármestere, Dr. Árvay István, majd a verseny fővédnöke, Dr. Nagy István államtitkár, országgyűlési képviselő beszéde után a helyi diákok egy kis zenés műsorral köszöntötték a versenyzőket és a felkészítő tanárokat. Ezután állófogadás következett, majd kezdetét vette az elődöntő, ahol mind a 32 diák előadhatta szabadon választott művét.

A zsűri nagy érdeklődéssel fogadta az előadásokat, majd a versenyzők meghallgatása után összefoglalta a tapasztalatokat.

A bíráló bizottság tagjai neves személyek voltak:

    \r\n\t
  • \r\n\t

    Dr. Havas Judit (irodalomtörténész, előadóművész)

    \r\n\t
  • \r\n\t
  • \r\n\t

    Ficzere Béla (színművész, rendező)

    \r\n\t
  • \r\n\t
  • \r\n\t

    Uray Péter (rendező, koreográfus, művésztanár)

    \r\n\t
  • \r\n

A pénteki elődöntő után a versenyzők a Gyász térre vonultunk, ahol az 1956. október 26-ai mosonmagyaróvári sortűz áldozataira emlékeztek fáklyás felvonulás keretében. A mozgalmas nap még mindig nem ért véget, hiszen a szállásra érkezve a Palacsintás együttes műsorát hallgathatták meg.

A verseny második napján került sor a döntőre, ahol a kötelező szövegek tolmácsolásával léphettek színpadra a versenyzők. Délután végre jutott idő egy kis pihenésre is és megismerkedhettek a város nevezetességeivel. Különösen érdekes volt a múzeumi kiállítás, ahol a Rákosi-korszakot és a forradalmat mutatták be a szervezők. Este a felkészítő tanárok díszvacsorán vettek részt, a versenyzőknek pedig szórakozási lehetőséget biztosítottak egy helyi klubban.

Vasárnap a Radnóti szobor megkoszorúzása után került sor a verseny zárására és a díjkiosztásra a Fehér Ló Közösségi Házban. A Magyarországról, Felvidékről és Erdélyből érkező versenyzők között két kategóriában (próza és vers) hirdettek eredményt, illetve kiosztottak néhány különdíjat is.